
Соціальний відеоролик «Спали ФСБшника»
Ще в довоєнний період в Україні набув широкої популярності спотерський рух. Це неформальна спільнота людей, які захоплюються фотографуванням чи відеозйомкою різних інфраструктурних об’єктів. Найбільш популярними серед спотерів є об’єкти транспортної інфраструктури (мости, аеропорти, залізничні вузли, порти тощо) та транспортні засоби (літаки, поїзди, автомобілі тощо). Щоб зробити унікальні кадри, спотери проникають на закриті території та наближатися до важливих об’єктів, а потім викладають фото та відео в соціальні мережі, наприклад у Тік-Ток, з метою монетизації свого захоплення.
Однак після російського збройного вторгнення на територію України спецслужби держави-агресорки почали активно використовувати спотерство з метою збору розвідувальних даних для визначення цілей та планування повітряних атак на Україну, виявлення вразливих точок логістичної інфраструктури, підготовки диверсійно-терористичних актів, спрямованих на руйнацію шляхів транспортування озброєння і військової техніки.
Звертаємо увагу, що серед спотерів багато неповнолітніх, які часто навіть не усвідомлюють, що їх контент може містити інформацію про час і маршрути руху військових колон, локації стратегічних об’єктів чи місця розташування сил і засобів Сил оборони України. Зокрема у грудні 2024 року СБУ викрито технологію російських спецслужб щодо втягнення неповнолітніх українців у злочинну діяльність під виглядом квест-ігор, у яких дітям ставили завдання добратися до певного місця, зробити фото чи відео потрібного об’єкта та опис місцевості. Надалі агресор використовував отримані таким шляхом відомості для скоєння повітряних ударів по українських містах.
3 урахуванням вказаного, з метою недопущення втягування здобувачів освіти до підривної протиправної дільності, спрямованої на пошкодження майна військовослужбовців, вчинення терористичних актів радимо до перегляду соціальний відеоролик під умовною назвою: «Спали ФСБшника».